Różnorodność neurotypowa w miejscu pracy

image

Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Stworzenie miejsca pracy, w którym wszyscy pracownicy mogą się rozwijać, jest bardzo ważne. Fizyczne bariery dostępności są często dobrze rozumiane, ale wyzwania związane z neurodiversity mniej.

Poniżej przedstawiamy neurodiversity w miejscu pracy oraz praktyczne porady, jak zaprojektować wygodną i udaną przestrzeń roboczą z myślą o niej.

Co oznacza pojęcie neurodiversity?

Neurodiversity to koncepcja, zgodnie z którą ludzkie mózgi obejmują ogromny zakres różnic. Różnice te wpływają na sposób, w jaki ludzie uczą się, koncentrują, przetwarzają informacje i wiele innych.

Warunki często objęte tym terminem to autyzm, dysleksja, dyspraksja, ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) i inne.

Neurodiversity to kombinacja cech, które są postrzegane zarówno jako mocne strony, jak i wyzwania.

Jaki jest wpływ neuroróżnorodności w miejscu pracy?

Brak świadomości na temat neurodywersyfikacji i jej wpływu często oznacza, że wszystko, począwszy od procesu zatrudniania, poprzez praktyki zarządzania, aż po projektowanie miejsca pracy, jest planowane z myślą o osobach neurotypowych. Na przykład, trend otwartych biur przynosi korzyści w zakresie spotkań towarzyskich i współpracy. Jednak dla osób z wrażliwością sensoryczną takie przestrzenie mogą być trudne.

Cechy neurodywersyjne są często "niewidoczne" lub ukryte, co oznacza, że wszelkie doświadczane trudności mogą być źle rozumiane lub całkowicie odrzucane.

Mimo że neurodywersja przynosi wyzwania w miejscu pracy, pracodawcy myślący przyszłościowo doceniają korzyści, jakie różnorodność myślenia przynosi ich firmie. Nie ma "standardowego mózgu"!

Raport Neurodiversity at work przygotowany przez CIPD (Chartered Institute of Professional Development) stwierdza:

'Neurodiversity przesuwa się w górę agendy organizacji z dwóch powodów. W związku z tym, że uzasadnienie biznesowe dla różnorodności jako całości jest obecnie akceptowane, organizacje chcące być prawdziwie integracyjnymi pracodawcami nie mogą wykluczać tak znaczącej grupy demograficznej, jaką są osoby neurodywersyjne. Dalsze takie postępowanie grozi utratą talentów, obniżeniem wydajności i zaufania klientów. Co ważniejsze, argumenty biznesowe przemawiające za różnorodnością podkreślają znaczenie "różnorodności myśli" - zbierz w jednym pomieszczeniu ludzi o różnych perspektywach, doświadczeniach i pochodzeniu, a twój zespół będzie bardziej innowacyjny i kreatywny.

Jak projektować z myślą o neurodiversity

Szkolenie i świadomość są ważne dla wszystkich pracowników - różnorodność i integracja przynoszą korzyści wszystkim!

W tym wpisie dzielimy się osobistymi doświadczeniami i kilkoma najlepszymi wskazówkami dotyczącymi dostosowań, które można wprowadzić, w tym dostosowań sensorycznych i cichych przestrzeni.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na stworzenie bardziej integracyjnego miejsca pracy.

Użyj wspólnych elementów, aby stworzyć rytm w przestrzeni. Punkty centralne, takie jak klatka schodowa, ściana do przechowywania lub dzieło sztuki, mogą stworzyć znajomą przestrzeń.

Podziały są przydatne do tworzenia oddzielnych przestrzeni i cichych stref pracy.

Oferuj różne ustawienia, tak aby pracownicy mogli wybrać to, co jest najbardziej odpowiednie dla ich zadania. Mogą to być wspólne przestrzenie socjalne, strefy ciszy, specjalne budki telefoniczne lub pokoje spotkań. Należy je wyraźnie oznakować.

Należy wziąć pod uwagę oświetlenie, kolor, wzór, materiały i zapachy. Dla niektórych osób z neurodiversity mogą one być zbyt stymulujące.

Jeśli chciałbyś uzyskać porady dotyczące stworzenia bardziej integracyjnej przestrzeni roboczej, wyślij nam wiadomość lub zadzwoń pod numer 0330 332 0880, aby sprawdzić, jak możemy Ci pomóc.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz