Jak bronić się przed promieniami słonecznymi - markizy i rolety

image

Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

ochrona przed słońcem markizaRolety i żaluzje, które znajdują się w środku pomieszczeń, chronią przed promieniami słonecznym, jednak niekoniecznie przed wysoką temperaturą – potrafią dobrze zacienić pokój, jednak nie ochronią go przed nagrzewaniem się. Pozwalają na spokojne oglądanie telewizji, jednak nie zapewnią chłodu w upalne dni. Dlaczego tak jest?

nagrzewanie pomieszczeń ochronaNagrzewanie pomieszczeń to efekt wchłaniania ciepła przez ściany, podłogi i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Promienie słońca, przechodzące przez szyby jest absorbowane przez te przedmioty (w tym także wspomniane wyżej rolety i żaluzje) a następnie zmienia się w promieniowanie cieplne. Wewnętrzne osłony działają zatem w pewnym sensie jak grzejniki, gdyż pochłaniają ciepło i oddają je do wewnątrz – podczas upalnych dni, w okolicach okien narażonych na działanie słońca, może panować nawet większa temperatura niż na zewnątrz! Właśnie dlatego to osłony zewnętrzne są najlepszą osłoną mieszkań przed skutkiem działania promieni słonecznych – nie tylko zapewniają 100% cienia, ale także sprawiają, że pokoje nie nagrzewają się.

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Istotą rolet zewnętrznych i głównym powodem ich znakomitego działania zapobiegającemu nagrzewaniu się pomieszczeń jest specjalny pancerz, który wypełniony jest m.in. pianką poliuretanową. Takie rozwiązanie sprawia, że pomiędzy płaszczem rolety a szybką okna powstają tzw. poduszka powietrzna, która jest świetną osłoną termiczną.

Na południu Europy, gdzie upalne dni są przez większą część roku, rolety wykonywane są z PVC, które nie ma działania antywłamaniowego, a jedynie osłonowe przed temperaturą. W Polsce natomiast dominowało aluminium, które przede wszystkim działało zabezpieczająco przed złodziejami. Polacy patrzyli raczej na kwestie bezpieczeństwa niż na wygodę i komfort. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowych technologii, można połączyć oba te aspekty – rolety z pancerzem aluminiowym, które wypełnione jest pianka, zarówno chroni przed słońcem jak i hałasami z zewnątrz, ale wzbogacona o odpowiednie zabezpieczenia, będzie też świetną ochroną przed nieproszonymi gośćmi!

RODZAJE STEROWANIA

W roletach zewnętrznych można zainstalować kilka różnych rodzajów sterowania. Są to:

  • Sterowanie ręczne, przy pomocy zwijacza ze sznurka lub taśmy
  • Sterowanie ręczne, przy pomocy korby nawijającej – używane zwłaszcza w przypadku dużych okien (tarasowych, balkonowych)
  • Sterowanie elektryczne przewodowe – do rolet dołącza się silnik, a system uruchamiany jest przy pomocy wyłącznika
  • Sterowanie elektryczne radiowe – do rolet dołącza się silnik radiowy, który obsługiwany jest zdalnie przy pomocy pilota. Obecnie możliwe jest także użycie programatora czasowego, a nawet laptopa czy smartfona.

Jedyną kontrowersję, jaką budzą wśród użytkowników rolety zewnętrzne, jest ich działanie zaciemniające. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych nie przepuszczają one światła, zatem zaciemniają pokój całkowicie. Dla jednych to problem, a dla innych wręcz zbawienie – zwłaszcza, jeśli okno jest szczególnie narażone na promienie słoneczne. Niektórzy np. wracają też do domów późnym wieczorem, zatem po prostu nie zależy im na przepuszczalności światła, a zasłonięte żaluzje podczas nieobecności w ciągu dnia skutecznie ochronią pokój przed  nagrzaniem się. Zastaniemy wówczas w domu przyjemny chłodek, bez żadnej utraty komfortu!

Jeżeli zaś dużo czasu spędzamy w domu, czytamy, uczymy się, pracujemy, wychowujemy dzieci czy po prostu wypoczywamy, to ciemność i konieczność używania sztucznego światła będzie stanowiło duży problem. Lubimy przecież słońce, a ostre działanie żarówek nie jest przyjemne w nadmiarze. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które jest kompromisem w tej sytuacji – rolety zewnętrzne materiałowe.

ROLETY ZEWNĘTRZNE Z MATERIAŁU

O ile rolety z aluminium nie przepuszczają światła w najmniejszym stopniu, to rolety, w których używa się tkanin, zapewniają izolację cieplną przy jednoczesnym zapewnieniu dostatecznej jasności w pokoju. Jeszcze do niedawna były montowane tylko w nowobogackich dzielnicach i wielkich biurowcach, jednak trend ten zmienił się całkowicie. Są bardzo popularne w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, a nazywa się je różnie: rolety materiałowe zewnętrzne, refleksole, rolety fasadowe tekstylne lub markizy.

W roletach zewnętrznych materiałowych stosuje się tkaniny, które są wytrzymałe i odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Wykonane są powlekanych PVC włókien szklanych i posiadają różny stopień prześwitu (ze względu na różną gęstość tkanin). Oczka w roletach są na tyle małe, by wnętrza nie nagrzewały się, jednak na tyle duże, by zapewniały dobrą widoczność ze środka pokoju (bez konieczności jej zwijania). Refleksja, czyli wskaźnik odbijania promieni wynosi ok. 60%.

BUDOWA

Mogą być w pełnej kasecie lub bez kasety, w zależności od upodobań klienta. Kaseta jest aluminiowa i posiada kształt okrągły lub kwadratowy. Montowana jest albo do elewacji budynku, albo do zabudowy (tzw. montaż podtynkowy).

Ponieważ rolety te montowane są na zewnątrz, są szczególnie narażone na działanie wiatru. Należy zatem wyposażyć je w prowadnice, najlepiej stalowe lub aluminiowe. Można także, przy dodatkowej opłacie, zamontować system, który zapewni pełen naciąg w rolecie nawet podczas silnych wiatrów.

Sterowanie odbywa się:

  • Ręcznie (przy pomocy korby – sposób tani, ale mało praktyczny i nieestetyczny)
  • Sterowanie elektryczne (droższe, jednak bardzo wygodne – steruje się przy pomocy pilota, a system można połączyć z automatyką słoneczno-wiatrową.

MARKIZOROLETY

markizoroletaDo niedawna kojarzyły się z luksusem i ekskluzywnymi restauracjami, jednak coraz częściej widzimy je w domach i mieszkaniach. Markizorolety są połączeniem funkcji rolet i markiz, czyli jednocześnie chronią przed nasłonecznieniem i zapewniają idealną widoczność. Ich charakterystyczną cechą są opadające ramiona o wysięgu pomiędzy 40 a 65 cm, które opadają w zakresie od 0 do 180 stopni. Zapewniają idealne proporcje między cieniem a nasłonecznieniem. Wysuwane ramię jest automatycznie blokowane podczas pełnego otwarcia (czyli przy nachyleniu o 180 stopni).


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz