Poprawa akustyki wnętrz: biura, pokoju, studia nagrań

image

Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Akustyka pomieszczeń biurowych

Pracownicy wielu polskich biur narzekają na brak płynnej komunikacji. Dlaczego tak się dzieje? Niestety, wiele takich pomieszczeń charakteryzuje się dużą ilością wspólnych przestrzeni roboczych, w których zlokalizowanych jest bardzo dużo osób (na przykład telemarketerów), aby jak najbardziej zaoszczędzić przestrzeń biurową.

Dużo do życzenia pozostawiają także pomieszczenia konferencyjne o szklanych ścianach - to wszystko powoduje, że swobodna konwersacja jest praktycznie niemożliwa. Trzeba podkreślić, że bardzo często architekci wnętrz przykładają zbyt dużą uwagę do nowoczesnego wystroju, a kompletnie bagatelizują kwestię odpowiedniej akustyki. To często prowadzi do sytuacji, że pracownicy przychodząc do nowego biura mają bardzo duże kłopoty ze swobodnym komunikowaniem się, co oczywiście bardzo utrudnia pracę i negatywnie wpływa na osiągane wyniki.

Akustyka pomieszczeń odsłuchowych

Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której ludzie inwestują - często niemałe pieniądze - w zestaw audio. Niestety, wiele osób jest rozczarowanych jego brzmieniem. Wszystko dlatego, że dźwięk potrafi być się przytłumiony lub niewyraźny. Nierzadko zestaw audio generuje też zbyt dużą skalę fonii, co oczywiście także negatywnie wpływa na finalny odbiór. Najczęściej w takiej sytuacji ludzie są wściekli na sprzedawcę, który twierdził, że sprzęt jest idealny i na pewno klienci będą zadowoleni z jego działania.

Dużo osób nie zostawia też suchej nitki na recenzentach danego sprzętu, którzy także mieli o nim jak najlepsze zdanie. Wiele osób nie rezygnuje jednak z posiadania odpowiedniej jakości dźwięku. Niestety, czasami prowadzi to do jeszcze gorszych kłopotów. Wszystko dlatego, że dużo ludzi ulega radom "ekspertów", którzy doradzają w takiej sytuacji kupienie nowej podstawki pod kolumny czy przewodów. Nie brakuje też osób, które są kompletnie zdegustowane całą sytuacją i mają zamiar sprzedać sprzęt oraz rozglądnąć się za nowym zestawem audio.

Materiały akustyczne

Tak naprawdę jednak problem może być zupełnie inny. Często zdarza się tak, że za nieodpowiednie brzmienie zestawu audio odpowiada po prostu niewłaściwa akustyka pomieszczenia odsłuchowego. Trzeba wiedzieć, że składają się na nią elementy stałe pomieszczenia, którymi są stosunek wymiarów, rodzaj wykończenia jego ścian, sufitu i podłogi.  Poza tym wpływ na ten parametr mają również elementy ruchome, do których możemy zaliczyć dywany, meble, kwiaty itp. Eksperci podkreślają, że jakość dźwięku w danym pomieszczeniu tylko w 20% zależy od zestawu audio! Według nich w aż 80% jest ona zależna od akustyki oraz ustawienia kolumn!

Dużo osób pewnie nie zdaje sobie sprawy, ale często zwykła zmiana ustawienia kolumn czy przestawianie mebli mogą pozytywnie wpłynąć na finalny dźwięk wydobywający się z danego zestawu audio! Niestety, nie brakuje ludzi, którzy zaniedbują tę kwestię. Wynika to z niewiedzy, a czasami ze zwykłego listwa. Są też sytuacje, w których po prostu eksperymenty z ustawieniem określonych elementów nie są możliwe (od strony technicznej).

Studio nagrań

Chyba nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że osoby profesjonalnie zajmujące się dźwiękiem przykładają bardzo dużą uwagę do odpowiedniego doboru czasu pogłosu, aby uzyskać naturalne brzmienie instrumentów, lektorów czy wokalistów. W zdecydowanej większości przypadków są to ludzie, którzy posiadają dużą wiedzę na temat akustyki. Czasami jednak i takie osoby ulegają pokusie zaoszczędzenia pieniędzy w aspekcie wyboru odpowiednich materiałów akustycznych. Trzeba podkreślić, że materiały tańsze charakteryzują się słabszą jakością, co oczywiście prowadzi do powstania różnych problemów. Tacy ludzie w przyszłości mają problemy akustyczne (gorsze pochłanianie dźwięku), estetyczne (tanie panele nie charakteryzują się zbyt dużymi walorami wizualnymi i szybko płowieją) oraz zdrowotnymi - warto wiedzieć, że słabej jakości panele utleniają się, co prowadzi do bardzo szkodliwego pylenia.

Jak poradzić sobie z wyżej wymienionymi problemami?

Z każdym z nich znakomicie radzą sobie panele akustyczne. Charakteryzują się wysoką jakością i bardzo precyzyjnym wykonaniem. Zastosowanie tych produktów nie tylko rozwiązuje problemy z akustyką. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości panele akustyczne odpowiadają także za niesamowite walory estetyczne, które bardzo korzystnie wpływają na wystrój pomieszczenia. O panele akustyczne czy ścianki dobrze zadbać już podczas projektowania biura.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz