Aktualności

Istotne kwestie świadczące o wysokim standardzie budynku

26 października 2012

Dla rozwoju działalności biznesowej firmy ogromne znaczenie ma wydajność pracy zatrudnionych w niej osób. W tym celu warto stworzyć pracownikom jak najlepsze warunki, na które w dużym stopniu wpływa standard budynku, w którym znajduje się siedziba firmy.


1. Rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego

Już na etapie projektowania współczesnych budynków biurowych o najwyższym standardzie przewidywane są rozwiązania energooszczędne i ekologiczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii i materiałów budowalnych nowoczesne biurowce w optymalny sposób wykorzystują ciepło. Ponadto, ich pomieszczenia są w maksymalny sposób doświetlane światłem słonecznym, co ogranicza zużycie energii elektrycznej. Niejednokrotnie wykorzystują one również odnawialne źródła energii.

2. Elastyczna powierzchnia biurowa

Budynki biurowe najwyższej klasy są w stanie sprostać najbardziej nietypowym wymaganiom najemców dotyczącym aranżacji przestrzeni biurowej. Wynika to z tego, że już na etapie projektowania przewidziano w nich możliwość dowolnego kształtowania i rozkładu pomieszczeń. W tym celu przewody elektryczne i telekomunikacyjne doprowadzane są do stanowisk pracy pod podłogą, co daje pełną swobodę rozmieszczenia wewnętrznych ścian lub nawet zrezygnowania z nich, bez ograniczeń związanych z okablowaniem. Kolejną cechą, która świadczy o wysokim standardzie biurowca jest najwyższa jakość wyposażenia
i wykończenia powierzchni wspólnych.

3. Najwyższe standardy bezpieczeństwa i odpowiedź na rosnące potrzeby
technologiczne

Z punktu widzenia bezpieczeństwa informatycznego, najwyższej klasy biurowce XXI wieku przypominają pilnie strzeżone twierdze. W centralnych serwerowniach o najwyższym standardzie bezpieczeństwa obowiązuje kontrola dostępu, obejmująca karty zbliżeniowe lub czytniki linii papilarnych, a często oba te rozwiązania równocześnie. W nowoczesnych budynkach instaluje się zazwyczaj telewizję przemysłową, a monitoring w pomieszczeniach ochrony prowadzony jest przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Biurowce najwyższej klasy zapewniają także bezpieczeństwo ciągłości dostaw prądu na wypadek awarii sieci miejskiej, poprzez niezależne linie zasilające, zapasowe generatory prądu i centralne UPSy.

4. Wydajny i elastyczny sposób zarządzania budynkiem

Inteligentny budynek wyposażony jest w zintegrowane systemy zarządzania, które dostosowują się do potrzeb najemców. Coraz częściej biurowce o najwyższym standardzie oferują najemcom dostęp do portalu internetowego, za pośrednictwem którego mogą oni samodzielnie  sterować procesami zachodzącymi w budynku. Niezwykle ważny jest także czynnik ludzki, czyli elastyczności i otwartość zarządcy budynku.

5. Dodatkowe udogodnienia

Budynki o najwyższym standardzie oferują najemcom liczne dodatkowe udogodnienia. Zapewniają możliwość skorzystania ze znajdującego się w pobliżu centrum konferencyjnego, restauracji, w której można zjeść lunch lub zorganizować mniej formalne spotkanie biznesowe oraz usług dodatkowych w obiekcie sportowo-rekreacyjnym z siłownią, basenem, salami do fitness, a nawet spa. Ważnym elementem dobrze zaprojektowanych budynków biurowych jest również wysoki współczynnik miejsc parkingowych.

6. Tereny zielone wokół budynku biurowego

Niezwykle ważną cechą budynku biurowego o najwyższym standardzie jest atrakcyjne otoczenie. Położenie budynku i jego konstrukcja powinny gwarantować pracującym ciszę
i spokój. Istotną cechą są tereny zielone lub dziedzińce oraz duże, panoramiczne okna, które zapewniają maksymalne doświetlenie pomieszczeń biurowych światłem naturalnym.